Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Import z Chin - jak bezpiecznie i legalnie sprowadzić towary?

Import z Chin - jak bezpiecznie i legalnie sprowadzić towary?

Data dodania:
2023-02-17 15:21:17

Wiele produktów na chińskim rynku ma znacznie niższe ceny niż w Europie. Z uwagi na tę różnicę rośnie popularność importu z Państwa Środka. Sprowadzanie towarów wymaga jednak znajomości przepisów, w tym regulacji podatkowych. 

Współpraca z chińskim dostawcą - jak zacząć? 

Aby import z Chin był legalny, należy załatwić szereg formalności. Postępowanie administracyjne składa się najczęściej z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wybranie dostawcy. Można zrobić to samodzielnie, jednak wymaga to znajomości języka i realiów rynkowych. Z tego względu warto powierzyć tę czynność profesjonalnej firmie zajmującej się importem z Azji

Import w Chin w świetle unijnego prawa - legalne sprowadzanie towarów 

Istotnym etapem importu jest odprawa celna. Wymaga ona przedstawienia niezbędnych dokumentów umożliwiających sprowadzenie towarów do Polski. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby przejąć przesłany towar, należy przedstawić komplet dokumentów, w tym świadectwo pochodzenia towarów, fakturę handlową, licencje i zezwolenia zależne od branży, specyfikacje, certyfikaty zgodności z CE, a także list przewozowy odpowiedni dla danego rodzaju transportu. 

Cena transportu przekładająca się na koszt importu z Chin zależy również od wybranego środka transportu. Najtaniej będzie w przypadku transportu morskiego, szczególnie z uwagi na spadające ceny frachtu w ostatnich miesiącach. Co do zasady, bardziej kosztowne produkty wymagają skorzystania z transportu lotniczego, szczególnie jeśli mają dotrzeć do Polski w określonym terminie. Warto rozważyć również transport intermodalny, szczególnie z uwzględnieniem kosztów transportu kolejowego. 

Sprowadzanie towarów z Chin wymaga dopełnienia również regulacji podatkowych. Należy uwzględnić obowiązujące stawki oraz dopilnować terminów płatności. Wykaz najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami zamieściliśmy tutaj: import z Chin a VAT. Znajduje się tam również instrukcja, jak rozliczyć podatek VAT w przypadku sprowadzania towarów z Chin. 

Importerzy najczęściej rozliczają się z chińskimi dostawcami w dolarach amerykańskich. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem, warto założyć konto z obcej walucie. Nie tylko przyspieszy to płatność, ale pozwoli również sporo zaoszczędzić. Skorzystają na tym przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy planują długoterminowy import, w przypadku nabywców okazjonalnych może być to mniej opłacalne. Ponadto Chińczycy preferują płatność za pośrednictwem karty kredytowej. Długoterminowa współpraca będzie zatem wymagać korzystania z tej formy płatności. 

Aktualności


Wiele produktów na chińskim rynku ma znacznie niższe ceny niż w Europie. Z uwagi na tę różnicę rośnie popularność importu z Państwa Środka. Sprowadzanie towarów wymaga jednak znajomości przepisów, w tym regulacji podatkowych.  Współpra ...

Więcej

2023-01-04 15:00:59

Jeszcze kilkanaście lat temu inteligentny dom był terminem dość tajemniczym. Kojarzył się bardziej z domem Jetsonów niż praktycznymi rozwiązaniami w zwykłych budynkach. A jednak – obecnie coraz więcej osób szuka informacji na temat tzw. int...

Więcej