Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Inteligentny dom czyli jaki?

Inteligentny dom czyli jaki?

Data dodania:
2023-01-04 15:00:59

Jeszcze kilkanaście lat temu inteligentny dom był terminem dość tajemniczym. Kojarzył się bardziej z domem Jetsonów niż praktycznymi rozwiązaniami w zwykłych budynkach. A jednak – obecnie coraz więcej osób szuka informacji na temat tzw. inteligentnych instalacji czy automatyki budynkowej. Poniżej wyjaśniamy, czym są inteligentne systemy sterowania domem.

Czym jest dom inteligentny?

Termin ten odnosi się do rozwiązań technologicznych, takich jak automatyka budynkowa, inteligentne instalacje czy inteligentne systemy monitorowania domem. Wszystkie łączy się w jeden automatyzowany system dla danego domu. Dzięki możliwości współpracy poszczególnych elementów systemu ze sobą, osoby korzystające z tych rozwiązań zyskują szerokie możliwości w kwestii sterowania i kontrolowania niemal wszystkimi systemami i urządzeniami w domu. Ich celem jest sprawienie, aby nasze korzystanie z domu było łatwiejsze, bezpieczniejsze, wygodniejsze, a także tańsze.

 

Rozwiązania inteligentne można zastosować zarówno w domu, mieszkaniu, jak i biurze czy budynku fabrycznym. Słowem – w praktycznie każdym budynku, do którego doprowadzony jest prąd i internet.

Inteligente systemy sterowania domem. Jakie?

W ramach systemu inteligentnego domu możemy kierować wieloma instalacjami i urządzeniami w domu czy budynku biurowych, wliczając w to ogród czy posesję wokół budynku. Jest to na przykład:

- sterowanie oświetleniem - https://www.montersi.pl/sterowanie-oswietleniem

- automatyczne podnoszenie/opuszczanie rolet,

- sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem,

- sterowanie wentylacją,

- nawadnianie ogrodu.

 

Ponadto zastosowanie automatyki budynkowej pozwala nam kontrolować dostęp do domu poprzez systemy alarmowe i monitoring. Do tego dochodzi sterowanie systemami przeciwpożarowymi oraz monitorowanie zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz kontrolowanie termostatu. Przy tym podkreślmy, że te rozwiązanie wprost wiążą się z możliwością znacznego zminimalizowania opłat za energię. Możemy np. ustawić sobie strefy grzewcze, a ich ogrzewaniem sterować oddzielnie dla każdej z nich. Do tego możemy ustawić stopniowe zwiększanie lub zmniejszanie temperatury w zależności od pory dnia.

Automatyka budynkowa w służbie komfortu i bezpieczeństwa

Pamiętajmy, że inteligentny dom to także kontrolowanie urządzeń RTV i AGD. Posiadając odpowiedni sprzęt i np. aplikację w smartfonie możemy sterować systemem audio-wideo, zdalnie wyłączyć urządzenia elektryczne w domu czy uruchomić z wyprzedzeniem ogrzewanie. Ponadto nowoczesne rozwiązania pozwalają nam sterować oświetleniem w domu i na posesji (automatyka budynkowa), a nawet zamknąć okno czy drzwi na odległość. A wszystko to bez ruszania się z kanapy lub będąc na wakacjach na drugim końcu Polski.

Elementy do automatyki budynkowej znajdą Państwow  sklepie Montersi.pl

 

Aktualności


Wiele produktów na chińskim rynku ma znacznie niższe ceny niż w Europie. Z uwagi na tę różnicę rośnie popularność importu z Państwa Środka. Sprowadzanie towarów wymaga jednak znajomości przepisów, w tym regulacji podatkowych.  Współpra ...

Więcej

2023-01-04 15:00:59

Jeszcze kilkanaście lat temu inteligentny dom był terminem dość tajemniczym. Kojarzył się bardziej z domem Jetsonów niż praktycznymi rozwiązaniami w zwykłych budynkach. A jednak – obecnie coraz więcej osób szuka informacji na temat tzw. int...

Więcej